You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Preparat mlekozastępczy

Mleko krowie, dzięki rynience przełykowej, trafia bezpośrednio do trawieńca cielaka, tworząc skrzep. Preparaty mlekozastępcze, ze względu na dużą zawartość białka pochodzącego z soi czy serwatki, nie tworzą skrzepu w procesie trawienia. Na rynku są obecne preparaty, w skład których wchodzi mleko w proszku. Gwarantują one najlepszy skład aminokwasowy i najlepszą jakość. Niestety, ze względu na koszt, mleko w proszku jest tylko jednym z surowców tworzących preparat. Innym źródłem białka ogólnego jest między innymi serwatka, która zawiera korzystne składniki antybakteryjne. W preparatach, w szczególności w tych przeznaczonych na drugi okres odchowu, występuje również białko roślinne, głównie sojowe. Obecnie surowce roślinne poddaje się procesom, podczas których eliminowane są substancje antyżywieniowe i właściwości alergiczne, dzięki czemu są one łatwiej strawne przez cielęta. Zaleca się, ażeby preparaty zawierały około 22% białka ogólnego (najniższa wartość to 20%), a zawartość białka roślinnego nie przekraczała 50% całego białka (dotyczy to produktów na drugi okres odchowu). Przy ocenie preparatów mlekozastępczych znaczenie ma zawartość i jakość tłuszczu. Ważne jest, by ich struktura i wielkość kuleczek przypominała strukturę tłuszczu mleka. Zawartość włókna i skrobi może sugerować o znajdujących się w składzie surowcach roślinnych, choć współczesne izolaty białka sojowego prawie nie zawierają włókna.

Podczas stosowania preparatów mlekozastępczych należy dokładnie przeanalizować instrukcję przygotowywania pójła dla cieląt. Bardzo często problemy w odchowie cieląt wynikają z błędów popełnianych przez hodowców. Najczęściej spotykanymi są: za małe stężenie preparatu oraz rozpuszczanie w wodzie o nieodpowiedniej temperaturze.

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą preparatów mlekozastępczych. Szczegółowe informacje znajdą Państwo w naszym folderze lub na stronie internetowej www.piastpasze.pl.